KASTAMONU İNEBOLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk´ün İnebolu´ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı´nın 89. Yıl Dönümü

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İnebolu´ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı´nın 89. yıl dönümü; ilçemizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Atatürk´ün İnebolu´ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı´nın 89. Yıl Dönümü

Atatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya GelişiAtatürkün İneboluya Gelişi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün 25 Ağustos 1925´te ilçeye giriş yaptığı Askerlik Şubesi önünde toplanan grup, belediye bandosu eşliğinde eski belediye meydanındaki Atatürk anıtına kadar yürüdü. Yürüyüşe Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Erk, Belediye Başkanı Engin Uzuner, kurum amirleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, anıta çelenk sunuldu.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Zafer Yolu Caddesi´nde törende yaptığı konuşmada, İnebolu´nun Kurtuluş Savaşı´nda önemli bir yeri olduğunu söyledi.Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Kurtuluş Savaşı sırasındaki "Gözüm Sakarya´da, kulağım İnebolu´da" sözüyle İnebolu´ya ne kadar büyük bir önem verdiğini ortaya koyduğunu ifade eden Günaydın, "Çünkü, Kurtuluş Savaşı sırasında cephaneler buradan, bulunduğumuz bu ilçeden, bu bölgenin cefakar ve vefakar insanları tarafından, yaşlısıyla, çocuğuyla, kadınıyla Anadolu´ya taşınmıştır" dedi.

İnebolu´nun bu gayretlerini ödüllendirmek isteyen Atatürk´ün, ilçeye 1 gün için gelip 3 gün kaldığını ifade eden Vali Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra düşüncelerini milletle paylaşmak için yollara düşmüş ve Anadolu´yu karış karış gezmiştir. Bu geziler çerçevesinde geldiği Kastamonu´da da şapka inkılabını gerçekleştirmiş, bu nedenle ilimiz şapka inkılabıyla tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca İnebolu ilçemizde bir gün değil 3 gün kalarak yine ilçemizin Kurtuluş Savaşında ortaya koyduğu bu kahramanlığı ödüllendirmiştir."

Törende, İnebolu Belediyesi Heyamola Ekibi ve Azerbaycan Devlet Halk Dansları Gençler Topluluğu gösteri sundu.

Törende, Atatürk´ü canlandıran Mehmet Ayan, zeybek oyunu oynadıktan sonra Hazal Kara´yla vals dansı yaptı.

Törenin ardından, Türk Ocağı binasında "Atatürk ve Tarihte İnebolu" konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Kutlamalara Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Erk, Bozkurt Kaymakamı Murat Gökoğlu, kurum amirleri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

CAMİKEBİR MAH. ADALET SK. NO 1 İÇ KAPI NO K2 İNEBOLU / KASTAMONU - Santral (366) 811 20 05 İlçe MEM.Müdür (Direkt Hat) (366) 811 61 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.